Balkoniki a chodziki rehabilitacyjne

Balkonik bądź chodzik rehabilitacyjny to przyrząd używany przez inwalidów, niepełnosprawnych bądź osłabionych. Osoby te nie mogą obejść się bez specjalnej pomocy tych właśnie urządzeń, aby utrzymać równowagę, jednostajność w czasie chodzenia. W wielu przypadkach jest on niezbędny przy problemach natury fizycznej związanej z wiekiem użytkownika. Głównym światowym producentem balkoników jest firma Zimmer Biomet. Chodziki rehabilitacyjne towarzyszą nam od lat pięćdziesiątych XX w.

Korzystanie

W przypadku balkonika użytkownik chodzi ze stelażem okalającym jego przód i boki. Dłonie oraz ramiona mają wspomagającą podporę, ponieważ osoba chwyta się górnego fragmentu ramy. Standardowo wysokość akcesorium można dopasować do wzrostu jego właściciela. Umiejscawia się go w niedużym dystansie od eksploatatora. Z jego asystą możliwe jest stabilne poruszanie się. Dzięki kołom oraz ślizgaczom można pchać przyrząd, co ułatwia wykorzystywanie go. Jest to użyteczna opcja dla osób o małej krzepie w barkach. Występuje kilka rodzajów urządzenia:

  • do chodzenia
  • kroczący
  • ambona
  • trójkołowy (dla aktywnych)

Balkonik częstokrotnie jest użytkowany przez osoby dochodzące do siebie po kontuzjach kończyn dolnych bądź pleców. Jest także ogólnie stosowany w przypadku trudności z chodzeniem lub lekkich kłopotów z równowagą.

Co do chodzika rehabilitacyjnego, jest on około połowę niższy niż balkonik. Został on skierowany do użycia przez osoby sprawność jest niewielka. Często użytkownicy po prostu nie mają jej w jednej ręce bądź barku, ramieniu. Wyróżnia się większą statecznością niż np. poczwórna laska. Posiada cztery koła wspomagające poruszanie się. Jego zaletą jest m.in. łatwość przenoszenia, ponieważ zazwyczaj urządzenie jest składane. Mimo to nie jest wskazany tak wysoce jak balkonik.