Czy blizny można usunąć?

Z pewnością likwidowanie blizn to zawsze długi proces. Często nie udaje się osiągnąć całkowitego sukcesu, niemniej jednak w wielu przypadkach udaje się w dużym stopniu zredukować blizny. Jakie sposoby ich usuwania są dzisiaj najskuteczniejsze?

Maść z apteki

Niewątpliwie, likwidacją blizn można zająć się na własną rękę, nawet bez konsultacji z lekarzem. Maść na blizny jest bowiem dostępna w aptece bez recepty. Wydaje się jednak, że zawsze warto mimo wszystko skonsultować terapię ze specjalistą. Chodzi o to, aby dermatolog obejrzał bliznę swoim fachowym okiem. Jest on bowiem w stanie stwierdzić, jakiego rodzaju jest blizna. Ma to duże znaczenie, gdyż maść na blizny nie w każdym przypadku będzie skuteczna. Czasami korzystanie z niej nie ma sensu.

Poza tym, chodzi również o to, aby zawsze korzystać z najlepszej maści na blizny. Laik po prostu nie wie, które substancje są najskuteczniejsze w walce z bliznami, przez co nie ma pojęcia, którą maść na blizny wybrać. Warto więc poradzić się dermatologa.

Co jeśli nie maść na blizny?

Oczywiście, maść na blizny to nie jedyny sposób ich usuwania. Zdecydowanie, kiedy blizny mają już kilka lat, w dodatku ich rozmiary są względnie duże, warto sięgnąć po drastyczniejsze środki. Jednym z takich środków jest z całą pewnością zabieg laserowy. Jego skuteczność w niektórych przypadkach jest stuprocentowa, jednak czasami również ma on swoje ograniczenia. W tym przypadku bowiem czas, kiedy powstała dana blizna również nie jest bez znaczenia. Może to być co prawda kilka lat, jednak jeśli mowa o okresie dłuższym niż 5 lat, raczej nie ma co liczyć na to, że po zabiegu blizna będzie już całkowicie niewidoczna.