Co jest potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia eksperymentu w autoklawie?

Wiele badań laboratoryjnych, jest przeprowadzanych w urządzeniach, które zwiemy autoklawami. Urządzenia te pozwalają nam na przeprowadzanie reakcji chemicznych w warunkach zwiększonego ciśnienia oraz temperatury, co pozwala nam na badanie wpływu tych dwóch zmiennych oraz przyspiesza przebieg reakcji. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy reakcje z natury mają bardzo wolny przebieg.

Sprzęt

Aby doświadczenie w autoklawie zostało przeprowadzone w taki sposób, że wyniki z niego są wartościowe, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Potrzebujemy oczywiście autoklawu, ale to nie jest wszystko.

W autoklawie reakcja przebiega, ale musimy wiedzieć dokładnie, ile substancji zużyliśmy do reakcji. Zwarzenie te substancji musi zostać przeprowadzone na wadze laboratoryjnej. Im mniejsza próbka podana badaniu, tym taka waga laboratoryjna musi być dokładniejsza. Oprócz wagi będziemy potrzebowali również innego sprzętu, takiego jak termopary czy szkło laboratoryjne.

Rejestracja eksperymentu

Reakcje w autoklawie, mogą czasem przebiegać całymi dniami, a nawet tygodniami. Odpowiedni system rejestracji danych jest zatem wymagany. Kiedyś to laboranci spisywali dane, na szczęście obecnie możemy autoklaw wyposażyć w czujniki i automatyczną rejestrację danych.