Na zaparcia – Dulcobis

dulcobisNiezdrowa dieta i siedzący tryb życia wpływają niekorzystnie na perystaltykę jelit. Nie zawsze jednak zaparcia są wynikiem błędów żywieniowych. Jeżeli mamy zaburzenia metaboliczne lub okresowe zaburzenia, związane np. z przyjmowanymi lekami, podróżami, nie powinniśmy unikać sięgania po pomoc.

Leczenie zaparć

Popularne w stosowaniu środki na zaparcia to leki oraz suplementy diety na bazie:

– parafiny
– laktulozy
– wyciągów i składników roślinnych, np. wyciągu z kory kruszyny, z karczocha, kminku, ananasa
– senesu i innych ziół

oraz liczne preparaty i mieszanki z błonnikiem, i – czopki glicerynowe.

Skuteczność a bezpieczeństwo

Silniejsze środki na zaparcia nie powinny być stosowane bez kontroli lekarskiej. Zaś nawet ziołowe leki mogą przy przewlekłym stosowaniu powodować przyzwyczajenie się jelit i problemy z naturalną perystaltyką. Sprawdzony i bezpieczny lek to równowaga pomiędzy działaniem i możliwymi skutkami ubocznymi stosowania.

Czym jest preparat Dulcobis?

Dulcobis to lek w tabletkach dojelitowych, którego substancją czynną jest bisacodyl. Wskazaniem do stosowania są przygotowania do badań lekarskich, operacji, stany po operacjach i inne, krótkotrwałe leczenie zaparć. Lek jest do kupienia w opakowaniach po 20 i 40 tabletek.

Okres stosowania

Preparatu nie powinniśmy stosować dłużej niż 5 dni. Dawka dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia to 1-2 tabletki, brane przed snem oraz popite dużą ilością wody. Nie należy ich rozgryzać, ani popijać mlekiem.

Mleko dla niemowląt – naturalne, krowie czy sztuczne?

mleko-dla-niemowlat

W kwestii wyboru między mlekiem naturalnym, a sztucznym – Światowa Organizacja Zdrowia ( w skrócie – WHO), nie pozostawia żadnych wątpliwości. Mleko matki jest najodpowiedniejszym rodzajem mleka, jakie może otrzymać młody człowiek zaraz po urodzeniu.

Ponieważ do ukończenia przez malucha pierwszego roku życia, to właśnie mleko stanowi podstawowy składnik diety to, gdy mama rezygnuje z karmienia piersią, należy dziecku podawać posiłki mleczne na bazie mleka modyfikowanego (lub też samo modyfikowane mleko dla niemowląt: Bebiko i Bebilon, Enfamil – na przykład).

Dlaczego specjalne modyfikowane, mleko dla niemowląt, a nie na przykład krowie? Ponieważ mleko takie zostało poddane modyfikacjom, które sprawiają, że zawarte w nim składniki są lepiej przyswajane przez młody organizm (jest to również mleko krowie, ale zmodyfikowane). Ponadto zostało ono wzbogacone w substancje, których mleko krowie standardowo nie posiada, a które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Popularne na rynku mleko dla niemowląt: Bebiko, Bebilon, Enfamil albo np. NAN można z łatwością nabyć w każdym sklepie spożywczym czy aptece. Na swoje półki wprowadzają je równie, znane sieci drogeryjne. Jeśli mamy wątpliwości, na jakie mleko się zdecydować, to warto poradzić się lekarza pediatry lub farmaceuty. Trzeba jednak pamiętać też, że mleka modyfikowane różnią się między sobą, nie tylko składem, ale i smakiem, który może dziecku najzwyczajniej w świecie „nie pasować”. Czasem (jeśli dziecko nie ma zdrowotnych przeciwwskazań jak np. alergia) trzeba po prostu przetestować kilka produktów, by znaleźć ten, którego walory smakowe będą niemowlęciu najbardziej odpowiadać.

Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym

Karmienie piersią to sposób odżywiania noworodków oraz niemowląt polecany przez położne oraz lekarzy pediatrów w edukacji dotyczącej laktacji. Bywają jednak sytuacje, w których matka nie może lub nie chce karmić swojego potomstwa w sposób naturalny. Wtedy doskonałym rozwiązaniem jest zastąpienie go mlekiem modyfikowanym. Jest to preparat, który w swoim składzie posiada wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka składniki odżywcze w w odpowiednich dawkach dostosowanych do jego wieku. Preparaty te opracowane są w taki sposób, aby również wspomagać dziecko borykające się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego takimi jak: nietolerancja składników, kolki i wzdęcia oraz wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe.

Karmienie piersią, czy mleko modyfikowane?
Oczywiście karmienie piersią to najkorzystniejszy sposób odżywiania dziecka w pierwszym okresie życia jednak nowoczesne mleka modyfikowane stanowią starannie opracowany preparat zastępczy, który zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Mleka modyfikowane i ich właściwości
Mleka modyfikowane to szeroka gama produktów o specjalnym przeznaczeniu, charakteryzujących się właściwościami wspomagającymi prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Najpopularniejsze produkty z tej serii to:
1. Bebilon 2 – produkt stosowany w żywieniu niemowląt po 6 miesiącu życia. Doskonale sprawdza się w momencie rozszerzania diety dziecka. Może być stosowany samodzielnie lub jako jeden ze składników wykorzystywany przy sporządzaniu mieszanek z innymi preparatami marki Bebilon.
2. Bebilon HA 1 to preparat, którego receptura została opracowana specjalnie z myślą o noworodkach już od pierwszego dnia życia.
3. Bebilon Comfort – to linia preparatów opracowanych specjalnie z myślą o dzieciach z problemami ze strony układu trawiennego takimi jak nawracające kolki, wzdęcia gazy.

Wszystkie preparaty marki Bebilon dostępne są w bogatej ofercie aptek stacjonarnych oraz aptek internetowych, a także sklepów z żywnością dla dzieci.