wirówka laboratoryjna

Jak działa wirówka laboratoryjna?

Wirówka laboratoryjna ma za zadanie rozdzielać emulsje i zawiesiny. Za sprawą jej działania uzyskać można próbę, która jest w wyraźny sposób podzielona na frakcje. Jak ona właściwie działa? Jakie frakcje może wykorzystywać? 

Fizyka w czystej postaci 

Wirówki laboratoryjne są urządzeniami, których bęben jest wprawiany w dość szybki obrotowy ruch. Jego ciągłe przyspieszanie znacząco przekracza ziemskie przyspieszenie, dzięki czemu zwiększa wielokrotnie tempo sedymentacji, czyli po prostu osadzania się. Dzięki jej oddziaływaniu możemy otrzymać próbę podzieloną na części mające różną gęstość. Dzięki czemu ich rozdzielanie, jest bardzo łatwe. 

Nie tylko w warunkach laboratoryjnych

Wirówki to urządzenia, które wykorzystuje się w równych miejscach poza laboratoriami. Funkcjonują one na identycznej zasadzie, co laboratoryjne widoki, niemniej służyć mają innym celom. Przykład stanowić może tutaj sokowirówka, która potrafi oddzielać sok owocowy od miąższu. Wirówki mleczarskie używane są celem oczyszczania mleka z zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów. Poza tym, oddzielają mleko od tłuszczu, zostawiając produkt w pełnej postaci. Wirówki stanowią również element automatycznych pralek, czy też suszarek do prania. Takie wirówki usuwają nadmierne ilości wody z wypranych ubrań, dzięki czemu skracają czas ich suszenia. Wirówki wykorzystuje się też w przemyśle:

  • farmaceutycznym,
  • chemicznym,
  • mineralnym,
  • spożywczym. 

Wirówki przeciążeniowe wykorzystuje się podczas badań nad wpływem przeciążenia na ciało ludzkie. Jest to część szkolenia dla astronautów.