urządzenie do sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Jak efektywnie przeprowadzić proces sterylizacji narzędzi chirurgicznych?

Sterylizacja narzędzi wielokrotnego użytku przeznaczonych do kontaktu z ludzkim ciałem jest niezbędna, aby zachować higienę, a także uniknąć różnego rodzaju zakażeń. Pomocnym przyrządem pomagającym w przebyciu tego procesu jest tzw. autoklaw, czyli urządzenie do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, stomatologicznych, kosmetycznych, weterynaryjnych itp. Czym charakteryzują się te urządzenia?

Autoklaw – sposób działania

Obecnie autoklawy są coraz bardziej unowocześniane, a pobierane przez nie informacje zapisywane są elektronicznie. Urządzenie do sterylizacji narzędzi chirurgicznych samo przeprowadza proces sterylizacji. Wystarczy jedynie przygotować przyrządy (te wykonane ze stali muszą znaleźć się w specjalnych pojemnikach), które chcemy oczyścić w autoklawie i umieścić je w specjalnej komorze, ewentualnie wcześniej sprawdzić poziom wody i uzupełnić jej poziom. Następnie należy wybrać odpowiedni program i cierpliwie czekać na efekty. Sterylizacja w tego typu urządzeniach odbywa się poprzez wytworzenie pary wodnej o odpowiedniej temperaturze i wytworzeniu wewnątrz komory ciśnienia na określonym poziomie.

Klasyfikacja urządzeń do sterylizacji narzędzi chirurgicznych

Sterylizatory dzielimy na następujące klasy:

  • klasa N – to najniższa klasa, urządzenia do niej należące służą do sterylizacji prostych materiałów
  • klasa S – przy pomocy urządzenia o tej klasie możliwa jest sterylizacja większości narzędzi, poza tymi o budowie kapilarnej
  • klasa B – urządzenia zaklasyfikowane do tej grupy są w stanie wysterylizować wszystkie typy narzędzi

Więcej na ten temat znajdziesz tu: https://danlab.pl/nasze-produkty/oczyszczanie-i-sterylizacja/autoklawy/