naczynia laboratoryjne

Jak wygląda podstawowe wyposażenie laboratorium?

Każde laboratorium, aby wykonywać w nim dane operacje, koniecznie musi być wyposażone w sprzęt laboratoryjny, który je umożliwi. Ważne, aby był on jak najlepiej dopasowany do potrzeb danego laboratorium i pracowników w nim pracujących.

Podstawowe szkło laboratoryjne

Jakie wyróżnia się rodzaje naczyń laboratoryjnych (https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/)? Można je przede wszystkim podzielić na takie naczynia, jak:

naczynia laboratoryjne
  • Zlewki – ten przedmiot z laboratorium kojarzy chyba każdy. Zlewki mogą różnić się od siebie rozmiarem i pojemnością, a dzięki nim odmierza się płynne substancje, a także wykonuje reakcje chemiczne.
  • Krystalizatory – często mylone z samymi zlewkami. Jest to płytkie naczynie cylindryczne, w którym przeprowadza się proces krystalizacji.
  • Cylindry miarowe – inaczej zwane również menzurkami. Przeznaczone one są do dokładnego odmierzenia konkretnej ilości cieczy. Mają kształt wysokiego i podłużnego walca otwartego z jednej strony.
  • Kolby – jedno z ważniejszych naczyń, które służy między innymi do przeprowadzania reakcji chemicznych, przechowywania substancji, destylacji, sporządzania roztworów o ściśle określonym stężeniu.
  • Rozdzielacze – jak można wywnioskować po samej nazwie, służą one do rozdzielania cieczy o różnej gęstości.

Czym powinno charakteryzować się szkło laboratoryjne?

Praca w laboratorium bez przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa może okazać się bardzo niebezpieczna. Dlatego podczas wykonywania wszelkich czynności trzeba stosować się do ścisłych procedur obowiązujących w nim. Naczynia laboratoryjne powinny być wykonane z najwyższej jakości materiału, który odporny jest na zmienne, skrajnie wysokie bądź niskie temperatur oraz działanie odczynników chemicznych.