Jakie leki stosować na kaszel?

kaszelKaszel może być uporczywy, zwłaszcza gdy silne ataki występują często. Skuteczne leczenie kaszlu nie jest szybkim procesem, dlatego należy brać odpowiednie leki przez kilka dni.

Przy suchym kaszlu, należy zadbać przede wszystkim o nawilżenie błon śluzowych. Można to osiągnąć przez picie dużej ilości płynów, a także przez nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. Lekarze zalecają również produkty z propolisem (tzw. kitem pszczelim) oraz syrop sosnowy. Na noc, aby kaszel nie utrudniał spania, możliwe jest zastosowania tabletek na kaszel z kodeiną.

W przypadku mokrego kaszlu, celem jest rozrzedzenie wydzieliny z gardła i oskrzeli oraz ułatwienie jej odkrztuszania. Sprawdzą się tutaj syropy wykrztuśne, których jednak nie należy zażywać po godzinie siedemnastej. Podczas zażywania tych leków, należy spożywać dużą ilość płynów.

Tabletki na kaszel można stosować, gdy kaszel jest uciążliwy, jednak należy pamiętać, że część z nich może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Najlepiej przed zażyciem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, podając informację o stale zażywanych lekach. Możliwe jest również zastosowanie ziołowych tabletek na kaszel, które mają łagodniejsze działanie i pomagają przy silnych napadach kaszlu, zwłaszcza w nocy.