melisa lekarska

Korzyści zdrowotne melisy lekarskiej

Obecnie melisa jest używana w medycynie naturalnej zarówno jako środek nasenny, jak i środek poprawiający trawienie. Można ją spożywać w postaci herbaty, przyjmować jako suplement diety a nawet nakładać na skórę w balsamach oraz używać jako olejku eterycznego łagodzącego stres i uspokajającego.

Na jakie dolegliwości pomaga melisa?

Często mówi się, że melisa lekarska łagodzi stres i niepokój, ale melisa zawiera także związek znany jako kwas rozmarynowy, który wydaje się mieć silne właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne. Specjaliści od medycyny naturalnej uważają, że może być stosowana w leczeniu wielu schorzeń, w tym bezsenności, opryszczki, wysokiego poziomu cholesterolu, opryszczki narządów płciowych, zgagi i niestrawności. Są tacy, którzy nawet twierdzą, że może poprawić funkcje poznawcze u osób z chorobą Alzheimera. Inne właściwości zdrowotne melisy to:

  • Obniżanie poziomu trój glicerydów. Wykazano, że olejek eteryczny z melisy obniża poziom trójglicerydów, co może mieć pozytywny wpływ na wiele schorzeń.
  • Leczenie kołatania serca. Zachowaj ostrożność, jeśli planujesz wypróbować melisy w przypadku jakichkolwiek problemów z rytmem serca, ale badania wykazały, że melisa może pomóc zmniejszyć liczbę epizodów kołatania serca u niektórych osób.
  • Naturalny środek przeciwbakteryjny. Dzięki swojej zdolności do zwalczania szeregu bakterii w organizmie, melisa wykazała szczególną skuteczność przeciwko drożdżom, które mogą powodować mgłę mózgową, problemy trawienne, wyczerpanie i nie tylko.
  • Wspomaga leczenie cukrzycy. Badania wykazały, że przede wszystkim w przypadku cukrzycy typu 2, ekstrakt lub olejek z melisy korzystnie wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi.
  • Uspokaja. Pomimo niektórych badań z zewnętrznych źródeł, które są sprzeczne z tym stwierdzeniem, wiele osób twierdzi, że melisa pomaga w walce z lękiem.
  • Leczy bezsenność. Melisa ma łagodny efekt uspokajający, który sprzyja zasypianiu.
  • Poprawia funkcje poznawcze i skupienie. Jedno z badań wykazało poprawę nastroju i zdolności koncentracji u osób dorosłych.
  • Pomaga radzić sobie z ADHD u dzieci. Być może dzięki uspokajającemu działaniu melisa zmniejsza nadpobudliwość i impulsywność oraz poprawia koncentrację u niektórych dzieci w wieku szkolnym.
  • Łagodzi zaparcia. Badania wciąż trwają, ale wczesne badania pokazują, że melisa i mięta pieprzowa mogą być pomocne w leczeniu zaparć. Zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Melisa lekarska w postaci kapsułek zmniejsza nieprzyjemne wahania nastroju, przyrost masy ciała i wzdęcia u kobiet.