Mleko dla niemowląt – naturalne, krowie czy sztuczne?

W kwestii wyboru między mlekiem naturalnym, a sztucznym – Światowa Organizacja Zdrowia ( w skrócie – WHO), nie pozostawia żadnych wątpliwości. Mleko matki jest najodpowiedniejszym rodzajem mleka, jakie może otrzymać młody człowiek zaraz po urodzeniu.

mleko-dla-niemowlat

Ponieważ do ukończenia przez malucha pierwszego roku życia, to właśnie mleko stanowi podstawowy składnik diety to, gdy mama rezygnuje z karmienia piersią, należy dziecku podawać posiłki mleczne na bazie mleka modyfikowanego (lub też samo modyfikowane mleko dla niemowląt: Bebiko i Bebilon, Enfamil – na przykład).

Dlaczego specjalne modyfikowane mleko dla niemowląt, a nie na przykład krowie? Ponieważ mleko takie zostało poddane modyfikacjom, które sprawiają, że zawarte w nim składniki są lepiej przyswajane przez młody organizm (jest to również mleko krowie, ale zmodyfikowane). Ponadto zostało ono wzbogacone w substancje, których mleko krowie standardowo nie posiada, a które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Popularne na rynku mleko dla niemowląt: Bebiko, Bebilon, Enfamil albo np. NAN można z łatwością nabyć w każdym sklepie spożywczym czy aptece. Na swoje półki wprowadzają je równie, znane sieci drogeryjne. Jeśli mamy wątpliwości, na jakie mleko się zdecydować, to warto poradzić się lekarza pediatry lub farmaceuty. Trzeba jednak pamiętać też, że mleka modyfikowane różnią się między sobą, nie tylko składem, ale i smakiem, który może dziecku najzwyczajniej w świecie „nie pasować”. Czasem (jeśli dziecko nie ma zdrowotnych przeciwwskazań jak np. alergia) trzeba po prostu przetestować kilka produktów, by znaleźć ten, którego walory smakowe będą niemowlęciu najbardziej odpowiadać.