Nawłoć kanadyjska – dar natury

Nawłoć kanadyjska to pospolita roślina występująca również w Polsce. Od setek lat wykorzystywana była w celach leczniczych, do czego coraz częściej się wraca. Można ją stosować w różnych formach, zwykle jednak sięga się po miód nawłociowy, nalewkę i napar. Spotkać można również suplementy diety, a nawet preparaty lecznicze zawierające ją w swoim składzie. Czemu nawłoć kanadyjska zawdzięcza taką popularność?

Jak działa nawłoć kanadyjska?

Nawłoć kanadyjska (więcej) posiada obszerny skład, w którym szczególną uwagę warto zwrócić na minerały (m.in. sód, potas), saponiny, flawonoidy, kwasy fenolowe, garbniki oraz olejki eteryczne. Jest znana przede wszystkim ze swojego działania moczopędnego, ponieważ saponiny drażniąc nerki zwiększają przesącz kłębuszkowy. Roślina wpływa pozytywnie na czynność całego układu moczowego i trawiennego, dlatego miód nawłociowy kierowany jest szczególnie do osób z tego typu problemami. Pozostałe korzystne działanie nawłoci kanadyjskiej obejmuje:

  • zmniejszanie stanów zapalnych i dolegliwości bólowych
  • eliminację nadmiaru szkodliwych wolnych rodników tlenowych (działanie antyoksydacyjne)
  • protekcję wątroby
  • uszczelnianie naczyń krwionośnych
  • zmniejszanie intensywności kaszlu
  • oczyszczanie organizmu z toksyn
  • zmniejszanie obrzęków

W użytku zewnętrznym nawłoć działa antyseptycznie i ściągająco. Może być wykorzystywana celem przyspieszania gojenia się niewielkich ran. Napar stosuje się jako płukankę przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Zastosowanie nawłoci kanadyjskiej

Najczęściej stosuje się napar – wystarczy zalać szklanką wrzącej wody łyżkę suszonej lub 2 łyżki świeżej nawłoci kanadyjskiej i odczekać 20 minut. Napar można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie bez względu na jego temperaturę. Celem przemywania skóry wystarczy namoczyć wacik kosmetyczny w naparze. Do wykonania nalewki należy przygotować 100 g ziela nawłoci i 40 ml spirytusu. Ziele następnie się rozdrabnia i zalewa gorącym alkoholem. Po 2 tygodniach całość należy przefiltrować – nalewka jest gotowa.

Ze względu na swoje atrakcyjne, jaskrawożółte kwiaty, nawłoć kanadyjska jest także popularną rośliną ozdobną. Zwłaszcza w parkach i ogrodach botanicznych, ale i w przydomowych ogródkach. Decydując się na taką ozdobę warto pamiętać, że osiąga ona do 2 metrów wysokości. Nawłoć kwitnie od lipca do października.