krople na katar zatokowy

Nieprzyjemny katar zatokowy

Powszechnie przyjmuje się że katar leczony i nieleczony trwa tyle samo czyli 7 dni. Ta obiegowa opinia ma jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością. W szczególności w przypadku kataru zatokowego, którego nie należy lekceważyć.

Czym jest katar zatokowy?

Katar zatokowy nazywany inaczej nieżytem nosa stanowi dość częstą dolegliwość występującą u dorosłych ludzi. Katar ten może przyjąć dwie postacie: ostrą lub przewlekłą a do jego najczęstszych objawów zaliczyć należy: uporczywy ból w okolicach zatok, nasilający się podczas schylania, długotrwały i uporczywy wyciek z nosa, wzrost temperatury ciała, duszności, osłabienie oraz ogólne uczucie rozbicia. W początkowym stadium można radzić sobie na własną rękę, w przypadku gdy dolegliwość trwa dłużej (ponad 10 dni) warto udać się do lekarza który zastosuje odpowiednią formę leczenia. Objawy kataru zatokowego skutecznie łagodzą krople na zatoki takie jak te powszechnie dostępne w aptekach.

krople na katar zatokowy

Sposoby radzenia sobie z katarem zatokowym – krople na katar, inhalacje, udrożnianie nosa

Nie tylko krople na katar zatokowy będą skuteczne podczas leczenia choroby. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być wzmacnianie odporności, inhalacje (np. z soli fizjologicznej), odpowiednia higiena nosa a także stosowanie przyrządów do udrażniania nosa.

Najczęściej stosowane na katar tego typu są krople na katar. Mają one na celu udrożnienie nosa oraz zmniejszenie uporczywych dolegliwości bólowych. Pomagają oczyścić nos i zatoki z nagromadzonej wydzieliny, ułatwiając tym samym oddychanie i poprawiając komfort codziennego funkcjonowanie. W kroplach na katar zatokowy stosuje się z reguły dwa składniki aktywne: pseudoefedrynę oraz ibuprofen. Pierwszy z nich ma za zadanie zmniejszenie obrzęku śluzówki oraz wsparcie w usuwaniu nagromadzonej wydzieliny, ibuprofen działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.