Orteza na złamany palec

Złamanie palca ręki to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu. Jak przy każdym złamaniu i tu trzeba miejsce usztywnić, by kość prawidłowo się zrastała. W celu usztywnienia palca można zastosować odpowiedni opatrunek usztywniający, jest to jednak rozwiązanie nieco kłopotliwe. Bandaż lub innego rodzaju opatrunek może ulegać zabrudzeniu, przesunięciu, co więcej sprawiać kłopot w codziennym życiu, między innymi z uwagi na swoją wielkość. Alternatywą, którą warto przemyśleć jest orteza.

Czym jest orteza na palec?

Ortezę na palec można porównać do zakładanej lub zapinanej rękawiczki z jednym usztywnionym palcem. Orteza na palec posiada odpowiednie otwory na inne palce, dzięki czemu usztywnia tylko ten, który ma być usztywniony. W przeciwieństwie do opatrunku, który bardzo często zakładany jest także na palec sąsiedni, orteza nie krępuje ruchów innych palców. Jeśli jest zapinana – na przykład na przylepiec – jej zakładanie i zdejmowanie jest banalnie proste. To bardzo duże udogodnienie, pozwalające – na przykład – na zdjęcie ortezy przed kąpielą.

Usztywnienie może być różne.

Warto pamiętać, że ortezy na palec mogą mieć różną budowę i większy lub mniejszy stopień usztywnienia palca. Na rękę z podejrzeniem złamania palca czy też na rękę z palcem po kontuzji, ale nie złamanym, można zakładać ortezy bardziej miękkie, umożliwiające minimalne ruchy palcem. Przy złamaniu potrzebny jest stabilizator na palec, który dobrze go usztywni. Idealnym wyborem w tej sytuacji jest orteza, która w swojej konstrukcji posiada usztywniające blachy, najczęściej w górnej i dolnej części palca, który ma być usztywniony. Bardzo często blachy usztywniające są wyciągane. To duży plus, bowiem przy końcu leczenia złamania, można wyciągnąć blachy i nadal korzystać z ortezy jednak już mniej usztywniającej.

Podsumowując.

Przy złamaniach lub kontuzjach palca, wymagających jego usztywnienia, orteza to wybór idealny. Dużo wygodniejsza od opatrunku, łatwa do utrzymania w czystości. Korzystanie z niej może być dobrym rozwiązaniem.