spektroskop

Spektroskop- jak stworzyć go w domu?

Spektroskop jest jednym z najważniejszych przyrządów wykorzystywanych do badania widm. Dzięki niemu przeprowadza się zdalne analizy zarejestrowanych obrazów promieniowania rozłożonych na poszczególne częstotliwości, energie lub długości fal.

Zastosowanie spektroskopu

Spektroskop służy do otrzymywania oraz analizy widm różnego rodzaju promieniowania, np. świetlnego, rentgenowskiego, akustycznego. Najczęściej jednak narzędzia te, wykorzystuje się do badania tego pierwszego rodzaju. Wtedy nazywane są one spektroskopami optycznymi. Wyróżniamy jeszcze kilka innych rodzajów, m.in. alfa, beta, ciekłoscyntylacyjne. 

Tworzenie domowego spektroskopu

Podstawowy spektroskop składa się z siatki dyfrakcyjnej, soczewki i szczeliny. Posiada on bardzo prostą budowę, dzięki czemu można go zbudować samemu. 

Potrzebne materiały

– tekturowa rolka, np. po ręczniku papierowym

spektroskop

– kawałek kartonu

– przeźroczysta taśma klejąca

– izolacja

– płyta CD lub DVD

– nożyczki

– linijka

– ołówek

Sposób przygotowania

Na początku na przygotowanym kawałku kartonu odrysowujemy dwa koła, takie same jak otwory w rolce. Wycinamy je. Na środku jednego robimy rozcięcie o wielkości ok. 2 cm i szerokości 1 mm. Z drugiego koła wycinamy kwadrat o długości boku 2 cm. Kolejno z płyty CD lub DVD zdrapujemy błyszczącą warstwę a następnie wycinamy z niej trochę większy kwadrat o boku mniej więcej 2,5 cm. Przyklejamy go za pomocą taśmy do koła, z którego wycięto kwadrat. Na koniec zostało tylko przykleić okręgi do dwóch otworów rolki. Najlepiej wykorzystać do tego izolację. 

Tak wykonanego spektroskopu używa się w ten sam sposób, co lunety. Chcąc ujrzeć widmo emisyjne w domu, należy skierować go na światło żarówki.