środki pobudzające

Środki pobudzające – substancje, na które trzeba bardzo uważać

Nieważne czy jest się zawodowym sportowcem, czy amatorem. O tym, że każdy lubi wygrywać, wiadomo od dawna. Jednak gdy coś nie idzie po naszej myśli- nie wolno przeć po trupach do celu, bo można sobie nieźle zaszkodzić.

Czy od środków pobudzających organizm można się uzależnić?

Jak najbardziej. Zawierają one duże dawki substancji, które przesadnie przyjmowane działają jak narkotyk. I gdy ich nagle zabraknie, organizm sam woła o ich uzupełnienie. Człowiek, który uzależni się od środków pobudzających- będzie stale ich poszukiwał i zatraci nad sobą kontrolę. Adrenalina i rywalizacja to jedyne, co będzie przynosić mu chwilowe wyciszenie i ukojenie.

Czy da się jakoś walczyć z tym uzależnieniem?

Oczywiście da się je poskromić, lecz trzeba natychmiast odstawić środki pobudzające. Jeszcze przez jakiś czas po ich wyeliminowaniu organizm będzie niespokojny i rozregulowany emocjonalnie. Jednak po kilku tygodniach wszystko powinno wrócić do normy. W tym czasie dokona się samoistny detoks organizmu. Środki pobudzające tylko z pozoru wydają się niegroźne. Niemniej to takie same wytwory farmakologii jak inne i nie wolno o tym zapominać.

Przedawkowanie środków pobudzających- do czego może doprowadzić?

W skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jednak najczęściej prowadzi do problemów z sercem i wzrostem ciśnienia tętniczego. Czasem zdarzają się omdlenia i wzrost poziomu cukru we krwi. Poza tym przedawkowanie środków pobudzających może skutkować lękami i zaburzeniami psychicznymi, bo w za dużych dawkach działają podobnie jak substancje psychoaktywne.