Tabletki na ból gardła – sposób działania i zalecane środki ostrożności

tabletki na ból gardłaPierwszym krokiem w przypadku pojawiających się dolegliwości gardłowych jest sięgnięcie po tabletki na ból gardła. To najprostszy sposób na walkę z chrypką, bólem i drapaniem w gardle. Najlepsze efekty osiąga się wtedy, gdy zaczyna się je brać w początkowej fazie infekcji – wtedy nie tylko łagodzą pierwsze objawy, ale także mogą zapobiec rozwojowi poważniejszej choroby.Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, iż ssanie tabletek łagodzących ból gardła może zmienić wygląd śluzówki – ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku wizyty u lekarza, kiedy mogą nastąpić trudności w postawieniu właściwej diagnozy.

Tabletki na ból gardła zawierają w składzie substancje, które nie przenikają do wnętrza komórek, a działają jedynie na powierzchni błony śluzowej. Mimo to skutecznie łagodzą ból gardła. Jak? Przede wszystkim powodują zwiększenie produkcji śliny, co pomaga nawilżyć gardło. Oprócz tego niektóre z nich likwidują różnego rodzaju bakterie i drożdżaki. Zadaniem tabletek na ból gardła jest także zmniejszanie przekrwienia śluzówki oraz odkażanie jamy ustnej. Mają także działanie przeciwzapalne, co powoduje zmniejszenie bólu i ułatwienie przełykania. W niektórych przypadkach tabletki na ból gardła mogą być także przydatne w zapaleniach dziąseł.

Przyjmowanie wszystkich tabletek – także tych na ból gardła – wiąże się z koniecznością zachowania środków ostrożności. W przypadku dzieci i kobiet w ciąży ich przyjmowanie nie jest zakazane, jednakże każdorazowo należy dokładnie przeczytać ulotkę bądź skonsultować się z lekarzem. Trzeba też zwracać uwagę na skład tabletek, gdyż pewne substancje w nich zawarte mogą wywoływać alergię. Nie należy też przyjmować ich przez dłuższy okres czasu oraz ściśle stosować się do zaleceń producenta.