Żel do higieny intymnej – niezbędny kosmetyk każdej kobiety

Wszelkiego rodzaju żele lub mydła przeznaczone do mycia ciała zawierają w swoim składzie produkty drażniące. W przypadku skóry nie stanowią one żadnego zagrożenia, ale do stosowania w miejscach intymnych, będą już niewskazane. Żel do higieny intymnej oprócz działania myjącego, przywraca odpowiednie pH pochwy, dzięki czemu ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych jest zredukowane do minimum.

Podczas wykonywania wysiłku fizycznego, w trakcie antybiotykoterapii lub w czasie długotrwałego stresu, mikroflora bakteryjna pochwy może zostać w znacznym stopniu zaburzona. W tej sytuacji zostaje zmniejszona ilość przyjaznych bakterii na rzecz bakterii szkodliwych, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia wystąpienia infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Aby zapobiec tego typu dolegliwościom,  zasadnym będzie używanie żelu do higieny intymnej o kwaśnym odczynie oraz który będzie zawierał w swoim składzie probiotyki, co znacząco wpłynie na przywrócenie właściwej flory bakteryjnej, chroniąc przed wieloma chorobami.

Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego żelu do higieny intymnej
– musi zawierać delikatne substancje myjące, bez udziału silnych detergentów, takich jak SLS lub SLES
– powinien mieć kwaśny odczyn na poziomie 3 – 4 pH
– w swoim składzie nie powinien zawierać mydła
– w składzie powinny znajdować się środki nawilżające, na przykład pantenol, alantoina, mocznik lub gliceryna
– musi być bogaty w probiotyki i kwas mlekowy
– nie powinien zawierać, lub mieć jak najmniej substancji zapachowych oraz barwników
– najlepiej, aby żel do higieny intymnej był hipoalergiczny oraz posiadał składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym