Zioła szwedzkie – stosowanie zewnętrzne i wewnętrzne

Zioła szwedzkie to kompozycja jedenastu ziół, których recepturę opracował podobno Paracelsus. Po jej zaginięciu wiele wieków później recepturą odkryli dwaj szwedzcy medycy – Claus Samst i Urban Hjame. Stąd wzięło się określenie tych ziół.

Zioła szwedzkie – stosowanie zewnętrzne

Zioła szwedzkie można stosować na zewnątrz, pamiętając aby wcześniej nawilżyć skórę. Następnie na właściwe miejsce należy nałożyć zwilżoną w nalewce watę lub ściereczkę. Tego typu zabiegi stosuje się podczas dolegliwości reumatycznych, bólów mięśni i stawów.

Stosowanie nalewki na bazie ziół szwedzkich może być długoterminowe. Zaleca się robienie okładów dwa razy dziennie.
W zastosowaniu zewnętrznym sprawdzają się m.in. podczas silnej migreny. Wówczas należy wcierać nalewkę w obolałe miejsca i masować je.
Mniej popularne zastosowanie to używanie ich w przypadku niewielkich odmrożeń, krwiaków, hemoroidów i ran, które długo i trudno się goją.

Zioła szwedzkie – stosowanie wewnętrzne

Zastosowanie wewnętrzne wiąże się z przyjmowaniem nalewki na bazie ziół szwedzkich. Dotyczy to przyjmowania rozcieńczonej w wodzie nalewki dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Sprawdzają się podczas niestrawności, wzdęć oraz problemów z trawieniem. Są remedium podczas bólu ucha i zapalenia migdałków – wówczas można stosować płukankę, jak i pić je kilka razy dziennie. W przypadku zaś kataru zaleca się wdychać przez kilka minut nasączony nalewką materiał, by udrożnić drogi oddechowe i pozbyć się dolegliwości.

Zioła szwedzkie mają zastosowanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W ten sposób są stosowane od wieków i, choć na jakiś czas były zapomniane, jednak obecnie znów wracają do łask i coraz chętniej sięgają po nie nie tylko zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej.