suplementy diety

Źródła białka dla sportowców

Każda osoba chcąca cieszyć się pięknie wyrzeźbioną sylwetką nie tylko przebywa godzinami na siłowni, lecz także stosuje dietę wysokobiałkową. Białko dla sportowców jest niezbędne, bowiem buduje ono skutecznie tkankę mięśniową.

Dla kogo polecana jest dieta wysokobiałkowa?

Dieta bogatobiałkowa jest polecana przede wszystkim osobom zajmującym się sportami siłowymi oraz tym, które to chcą zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Osoby, które chcą pięknie wyrzeźbić swe mięśnie i jednocześnie zredukować poziom tkanki tłuszczowej, powinny do minimum w swej diecie ograniczyć tłuszcz i węglowodany, a zwiększyć ilość białka.

Przyjmując białko po treningu, można w znaczny sposób przyśpieszyć procesy regeneracyjne mięśni. Warto zawsze pamiętać o tym, aby je regularnie odbudowywać, bowiem w czasie treningu zostają one dość mocno naruszane.

Zalety spożywania białka przez sportowców

Spożywanie białka w odpowiedniej ilości jest niezwykle ważne w życiu każdego sportowca. Dieta bogata w białko, oprócz funkcji budujących pełni również inne role:

– stanowi o podstawę do syntezy enzymów
– transportuje tlen
– uczestniczy w biosyntezie komórek odpornościowych
– uczestniczy w regeneracji poszczególnych tkanek
– zmniejsza apetyt

Źródła białka w diecie sportowców

Białko to ważny dla organizmu składnik, który znajduje się w produktach takich jak: mleko, ryby mięso, nasiona roślin strączkowych i ziarna zbóż.

W trakcie stosowania diety wysokobiałkowej warto też czasem sięgać po batony proteinowe, które bardzo szybko zaspokajają głód, dodają energii niezbędnej po zakończonym treningu oraz dostarczają dużą ilość białka.

Podczas bardzo intensywnych aktywności fizycznych tj. ćwiczenia siłowe czy kulturystyka warto też sięgnąć po dostępne na rynku, niezwykle skuteczne odżywki białkowe. Występują one zazwyczaj w postaci proszku, który to można wymieszać z chudym mlekiem albo wodą niegazowaną.

Stosowanie w odpowiedniej ilości odżywek białkowych w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną pozwala z czasem na wypracowanie wymarzonej sylwetki.